Widzenie barw u pilotów

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Tablica rozdzielcza samolotu

Tablica rozdzielcza samolotu

Czy osoba, która nie rozpoznaje barw na tablicach Ishihary może być pilotem samolotu?

Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem uprawnionym do badań lotniczo lekarskich z Wrocławia i w krótkim czasie otrzymałem 2 maile dotyczące problemów z widzeniem barwnym.

Jeden dotyczy kandydata na klasę 2-gą,
a drugi personelu pokładowego.Dzień dobry, Mam konkretne pytanie. Zdaje mi się, że jestem daltonistą, nie widzę tablic Ishihary, choć nie mam problemów z odróżnieniem podstawowych kolorów czy kolorów kontrolek.

Czy w takim przypadku istnieje możliwość wydania badań 2 klasy w ograniczonym zakresie? Tzn. loty tylko w dzień - w sieci spotkałem się z taką informacją.

Z góry dziękuję za odpowiedź,


Przeczytam Ci stosowny fragment
Akceptowalnych sposobów potwierdzania spełnienia wymagań(AMC) oraz materiały zawierające wytyczne (GM) do Part -
MED1)
..
Widzenie barwne
(a) Odczytanie tablic Ishihary (wersja z 24 płytkami) zostanie uznane za prawidłowe, kiedy zaprezentowane wybiórczo 15 pierwszych tablic zostanie odczytane bezbłędnie.

(b) Ci którzy nieprawidłowo odczytają tablice Ishihary zostaną skierowani na wykonanie
badań uzupełniających albo w postaci:

(1) badania anomaloskopowego (Nagela lub równoważnego). Test ten uznany zostanie za zaliczony, jeśli dopasowanie kolorów będzie zgodne z trzema podstawowymi barwami lub dopasowanie barw nie przekroczy 4 jednostek

albo,

(2) wykonania testu widzenia barw na latarniach typu Spectrolux, Beynes lub Holmesa-Wright’a. Wynik badania zostanie uznany za prawidłowy, jeśli kandydat dopasuje barwy na tych latarniach bez zarzutu w odniesieniu do norm.

(c) Sprawdzanie widzenia barwnego powinno być wykonywane podczas badań okresowych ze wskazań klinicznych
....
W praktyce w Polsce możesz spodziewać się tylko badania anomaloskopowego, ponieważ nie znalazłem nigdzie firmy oferującej latarni typu Spectrolux, Beynes lub Holmesa-Wright’a. Jest to raczej sprzęt dostępny w byłej Europie Zachodniej.

Koszt badania anomaloskopowego nie powinien być większy niż 100 zł

Na str. 9 Dziennika Urzedowego Urzedu Lotnictwa Cywilnego – 562 – Poz. 67 jest objaśnienie ograniczenia VCL: Ważne tylko w dzień

Ograniczenie to umożliwia pilotom turystycznym z większym lub mniejszym upośledzeniem widzenia barwnego wykonywanie czynności lotniczych wynikających z posiadanej licencji tylko
w warunkach lotów dziennych. Ograniczenie to ma zastosowanie tylko do Klasy 2.


Czyli pomimo braku rozpoznawania tablic Ishihary masz szansę na klasę 2-gą z tym to ograniczeniem. Znacznie więkze problemy miałby już pilot klasy 1, gdzie takiego ograniczenia nie ma i widzenie barwne musi być idealne.


Kolejny mail tym razem od kandydata na Personel Pokładowy.


Witam,
Piszę do Pana z nurtującym mnie tematem o badaniach, konkretnie wzroku.

Otóż staram się o etat jako Cabin Crew w liniach lotniczych, w związku z tym muszę przejść badania lekarskie pod kątem tego zawodu.

Proszę o informacje, czy wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barw dyskwalifikuje mnie z tego zawodu?
Rozpoznaję kolory, nie jestem daltonistą, jak również nie mam żadnych innych problemów ze wzrokiem, lecz nie jestem w stanie odczytać większości tablic Ishihary.

Czy taka wada przekreśla mnie w staraniach o etat stewarda?

Dziękuję za poświęcony czas,
z poważaniem,


W AMC15 MED.C.025 Widzenie barwne ..przeczytasz:
Członkowie personelu pokładowego powinni prawidłowo odróżniać z 24 dostępnych płytek Ishihary, 9 z pierwszych 15 okazanych do odczytu lub posiadać zdolność rozróżniania kolorów („colour safe”).

Jak widzisz wymagania, co do rozpoznawania barw są mniejsze niż klasy 2-giej i pewnie wystarczy jedynie opinia okulisty odnośnie
zdolności rozpoznawania kolorów.

Ponieważ większość personelu pokładowego to kobiety
w praktyce problem może odnosić się tylko do mężczyzn.
............
Ponieważ jestem od niedawna na rynku badań lotniczo lekarskich serdecznie zapraszam Cię do komentarza, szczególnie twojego przypadku.
Czy naprawdę trudno przejść badanie widzenia barwnego na innych przyrządach jak masz problemy z rozpoznawaniem tablic Ishihary?


Jak to wideo coś Ci pomogło, to daj like'a czy kciuka.
...

Jak chcesz zrobić badania lotniczo lekarskie, to musisz pofatygować się do mojej przychodni na Żernicką 215 we Wrocławiu.
Wymagam wcześniejszego umówienia się mailowego lekarz@krasnicki.com.pl
powtarzam lekarz@krasnicki.com.pl.

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania lotniczo lekarskie.

Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad

Przeszukaj blogaZawsze najnowsze informacje dotyczące przepisów i badań okresowych pracowników, najczęściej w formie filmów instruktażowych w interpretacji doktora Dariusza Kraśnickiego z Wrocławia. Zapraszamy serdecznie.

Twój adres e-mail nie zostanie nigdy udostępniony nikomu innemu i służy wyłącznie do otrzymywania informacji z Naszego Serwisu. Możesz w razie czego wypisać się w każdej chwili.


Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.

Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.

Tutaj widoki na poczekalnię:

Poczekalnia Przychodni Medycyny Pracy