Przepisanie starych badań do pracy

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Przepisywanie badań lekarskich do pracy

Przepisywanie badań lekarskich do pracy

W tym wideo odpowiem Ci na pytanie, czy możliwe jest tzw przepisywanie orzeczeń lekarskich z Kodeksu pracy z jednego zakładu pracy na drugi.

Szczególnie chodzi o sytuację, kiedy badanie profilaktyczne miałeś dość dawno,
orzeczenie na poprzedni zakład teoretycznie jest ciągle ważne, a tobie zależy na czasie i najlepiej byś to załatwił zaocznie.

Dla uproszczenia sprawy, zakładam że stanowisko pracy jest identyczne.
..
Cześć nazywam się Darek Kraśnicki jestem lekarzem
medycyny transportu z Wrocławia i zacznę od zapytania mojego pacjenta.
.........


Witam,
w marcu 2014 r. wykonywałem u Państwa badania lekarskie do pracy. Wobec braku przeciwwskazań stwierdzili Państwo zdolność do wykonywania pracy. Obecnie zmieniłem zakład pracy, ale wciąż pracuję na dokładnie tym samym stanowisku.

Od poprzednich badań nie minęło jeszcze pół roku,
dlatego zwracam się z pytaniem i prośbą, czy byłaby możliwość przepisania tych badań na inny zakład pracy?

Jaki byłby koszt takiej usługi?
Czy byłaby możliwość załatwienia sprawy mailowo?
Obecnie mieszkam w Lublinie, a we Wrocławiu będę dopiero w sierpniu. Próbowałem załatwić sprawę na miejscu, w Lublinie, ale otrzymałem informację,że
badanie przepisać może tylko lekarz, który je wystawił.

Mam skierowanie od nowego pracodawcy oraz zaświadczenie lekarskie od Państwa. Proszę o odpowiedź mailową.
Pozdrawiam,
...

Moja odpowiedź dotyczy roku 2014, ponieważ ma się coś zmienić w ustawodawstwie i być może takie proste uznanie orzeczeń do pracy stanie się możliwe pod jakimiś warunkami.

Z aktualnie obowiązującego /w chwili kręcenia filmu/ rozporządzenia ministra zdrowia wynika, że orzeczenie lekarskie można otrzymać po przeprowadzonym badaniu profilaktycznym.

Lekarz orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy.

Z rozporządzenia wynika, że badanie profilaktyczne jest przeprowadzane na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
..

Czyli badanie na podstawie nowego skierowania jest traktowane jako badanie wstępne i wymaga kolejnego osobistego przebadania przez lekarza,
nawet jakby miał uwzględnić wyniki wcześniejszych konsultacji.

Jest to dla mnie nawet logiczne, ponieważ wystawianie jakichkolwiek zaświadczeń czy orzeczeń bez zbadania pacjenta świadczy raczej o braku należytej staranności lekarza.

Możliwa jest też sytuacja, że w stanie zdrowia pacjenta coś się zmieniło i pomimo ważnego poprzedniego orzeczenia może być on już niezdolny do pracy. Szczególnie jak pomiędzy jednym zatrudnieniem a drugim była jakakolwiek przerwa, powodująca możliwość powstania jakiegoś zdarzenia dyskwalifikującego do podjęcia pracy.

Nie wyczytałem też nigdzie o możliwości zaocznego przepisywania orzeczeń na kolejną firmę.
...

Podobno ma się coś zmienić i być może dopuści się do sytuacji, kiedy stare orzeczenie lekarskie /na poprzedni zakład/ będzie ważne w nowym.

Być może ma to sens w przypadku jakiś prac bez większych narażeń lub naprawdę identycznym stanowisku pracy. Tym nie mniej ktoś musiałby oceniać, czy poprzednie zajęcie jest dokładnie takie samo jak obecne oraz odbywa się w identycznych narażeniach.

Kto ponosiłby odpowiedzialność w razie złej oceny i późniejszych spraw spornych?

...
Na tym kończę.
Jak Ci się to wideo spodobało, to daj like'a, daj kciuka.
Jak rozwiązało Ci jakiś problem, to udostępnij go na swoim portalu społecznościowym lub ulubionym forum.

Koniecznie też dokonaj już teraz subskrypcji mojego kanału Lekarz Medycyny Pracy. Linki są po mojej prawej, a po twojej lewej stronie.
.....

Nawiasem mówiąc badam dla kilku międzynarodowych
organizacji typu korporacja i sprawa jest rozwiązania nieco inaczej.

Dostajesz certyfikat zdrowia ważny na dwa lata i możesz pracować wszędzie gdzie chcesz w firmach, które ten dokument uznają. Czyli nie musisz powtarzać badań, tylko okazujesz swoje świadectwo zdrowia ważne na całym świecie.

Jest jednak faktem, że chcą nieco szerszego zakresu badań, często też pracodawcy kontaktują się ze mną w celu potwierdzenia, czy dokument jest autentyczny.

Jak to będzie w Polsce?
Zobaczysz już niedługo. Znając życie system będzie tak skomplikowany, że opłaci Ci się zrobić nowe badanie niż ściśle według przepisów przepisać stare.
Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w kolejnym wideo.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania okresowe wstępne i kontrolne.

Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad


Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.

Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.

Widok na moją Przychodnię.

Tutaj widoki na poczekalnię:

Lekarz uprawniony dr Dariusz Kraśnicki z Wrocławia

Poniżej zdjęcie zrobione przez moją Żonę: