Mechanik lotniczy, ślepota barw.

by Krzysztof
(gdzieś w Polsce)

Brak widzenia barw u mechanika lotniczego

Brak widzenia barw u mechanika lotniczego

Witam,
Mam pytanie odnośnie zaburzenia widzenia barwnego a pracy w zawodzie mechanika lotniczego. Barwy podstawowe widzę, tablic Ishihary czytam do 4 i więcej nie.

Idąc do technikum i na studia nie było z tym problemu, lekarze uznawali że jest to na etapie kształcenia dopuszczalne.

Podjąłem pracę i przychodnia, w której miałem wykonywane badania wstępne i okresowe też dopuściła mnie do pracy, jednak po 6 latach w trakcie kolejnych badań i przy zmianie przychodni medycyny pracy usłyszałem, że nie powinienem być nigdy dopuszczony do wykonywania zawodu ani kształcenia w tym kierunku.

To jak to jest? Jak można się od tego odwołać albo czy pracodawca może wystawić pismo, że akceptuje taka wadę u pracownika?
Pozdrawiam,
Krzysztof
Moja Odpowiedź
Można i być może warto odwołać się zupełnie za darmo do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, poprzez lekarza, który wydał orzeczenie o tej niezdolności. Trudno powiedzieć, jaki będzie wynik, bo wiele zależy od narażeń i warunków pracy stwierdzonych przez służby BHP, a o których nic tutaj nie wspomniano..

Trudno na podstawie tego opisu stwierdzić, na ile prawidłowe widzenie barw jest faktycznie niezbędne do wykonywania czynności mechanika lotniczego.

Być może w grę wchodzi bardziej specjalistyczne okulistyczne badanie widzenia barw np. na Anomaloskopie lub innym podobnym sprzęcie.

P.S.
Z opisu również nie wynika, że ta funkcja podlega pod tzw. badania lotniczo lekarskie, gdzie sposób oceny widzenia barwnego jest dość precyzyjnie określony, w przypadku jakiś anomalii.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania okresowe wstępne i kontrolne.

Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad


Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.

Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.

Widok na moją Przychodnię.

Tutaj widoki na poczekalnię:

Lekarz uprawniony dr Dariusz Kraśnicki z Wrocławia

Poniżej zdjęcie zrobione przez moją Żonę: