Badania Psychotechniczne Kierowcow we Wroclawiu

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Kmicica 3)

Psychotesty obowiązują operatorów dźwigów

Psychotesty obowiązują operatorów dźwigów

Szybkie i sprawne testy psychotechniczne we Wrocławiu są naprawdę możliwe!!Kliknij i wejdź na stronę internetową oraz sprawdź koniecznie resztę artykułu.
Od pewnego czasu badania psychotechniczne są praktycznie obowiązujące dla wszystkich grup pracowników związanych z zawodowym prowadzeniem pojazdów.

Kiedyś dotyczyło to tylko kierowców ciężarówek, autobusów czy zestawów TIR z naczepą, obecnie doszli pracownicy mający auta służbowe kategorii B.
Badania psychotechniczne
Trudno nie wspomnieć wszystkich złapanych za jazdę po pijaku czy narkotyków, sprawców wypadków z ofiarami w ludziach czy osoby badane w trybie odwoławczym, po niezdanych psychotestach.


Tradycyjnie badania psychologiczne przechodzą operatorzy wózków widłowych, ciężkiego sprzętu budowlanego czy suwnic.

Jak zwykle problemem jest szybkie i sprawne zrobienie tych badań. Rzadko kiedy pracownia psychologiczna współpracuje z lekarzem, tak aby wszystko można wykonać w jednym czasie i za rozsądną cenę, a kierowca zamiast tracić czas mógł po prostu efektywnie pracować.
Badania psychologiczne po alkoholu
We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jest kilka Placówek, które są w stanie sprostać temu zadaniu i wykonać sprawne badania psychotechniczne w rozsądnym koszcie tej usługi.Jedną z nich jest moja, leżąca nieco na uboczu, Pracownia Psychologii Transportu na Kmicica 3 we Wrocławiu.
Badania kierowców Wrocław
Już od samego początku jej powstania nacisk został położony na wysoki poziom merytoryczny badań, połączony z maksymalnym skróceniem czasu pobytu pacjenta w placówce.

Nie jest to oczywiście proste, bo część pracowników czy kierowców, szczególnie starszych, tak czy owak wymaga poświęcenia im nieco więcej czasu. Tutaj więc ograniczenia czasowe są dostosowane do sprawności psychoruchowej danego kierowcy, zgodnie z metodyką Instytutu Transportu Drogowego z Warszawy.
Badania psychotechniczne we Wrocławiu
Jakie są najczęstsze problemy badanych, usunięcie których jeszcze bardziej usprawniło by ich zbadanie.

Po pierwsze i dotyczy to zarówno robiących kolejny raz jak i nowicjuszy:
Brak okularów w ogóle lub przyjście w okularach nie dających właściwej ostrości wzroku.


Okulary lub soczewki kontaktowe u osoby z wadą wzroku są potrzebne zarówno do przeczytania testów w wersji papierowej jak i przejścia stereometru.
Od Pracownia Psychologii Transportu we Wrocławiu

To urządzenie do badania widzenia obuocznego bezlitośnie ujawni wszelkie problemy z naszym wzrokiem, a kierowcy zawodowi muszą mieć go idealnego.


Brak dokumentów tożsamości:
To dziwne, ale część osób przyjeżdża samochodem bez prawa jazdy lub dowodu osobistego.
Bez sprawdzenia danych osobowych danego kierowcy, żaden uprawniony psycholog nie podejmie się zbadania delikwenta.

Próby podmiany kierowców czy innych osób są bardzo częste, a sprawdzenie dowodu osobistego lub prawa jazdy w szybki sposób wyjaśnia sprawę.

Kierowca zmęczony lub niewyspany prosto z trasy:
Niestety często nie przyznają się oni do tego faktu, a wychodzi to przy konieczności wystawienia orzeczenia negatywnego.

Zmęczenie jest wrogiem pełnej sprawności psychoruchowej wymaganej przy psychotestach, a czasem nawet parę godzin odpoczynku czyni cuda.


Również pod tą kategorię można ująć przyjście na badanie "na kacu", a nawet pod wpływem alkoholu. Wynik negatywny jest gwarantowany, a konsekwencją tego jest konieczność wykonania badania odwoławczego lub w ogóle utrata prawka na zawsze, bo nie ma już odłożenia tych badań na 12 miesięcy.


Jak wyglądają
badania psychotechniczne kierowców?
Poniżej kilka filmików uświadamiających "królów szos" na czym te psychotesty polegają.
Aparatura do badań może być różna w zależności od Producenta i Pracowni, ale zasady są ogólnie te same.

Na początku wykonujemy testy psychotechniczne w wersji papierowej, a później sprawdzany jest refleks i widzenie stereoskopowe na aparatach.

Na sam koniec wydawane jest orzeczenie psychologiczne lub opinia czy konsultacja dla lekarza kierującego.


Jeżeli masz ochotę napisać coś ciekawego, to zapraszam Cię do klawiatury komputera. Każda historia i to nie tylko z Wrocławia będzie mile widziana, szczególnie oparta na własnym doświadczeniu. Może chcesz polecić Firmę świadczącą te usługi w swoim rejonie?Psychotesty dla kierowców

Od Pracownia Psychologii Transportu we Wrocławiu

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania kierowców.

Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad


Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.

Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.

Widok na moją Przychodnię.

Tutaj widoki na poczekalnię:

Lekarz uprawniony dr Dariusz Kraśnicki z Wrocławia

Poniżej zdjęcie zrobione przez moją Żonę: