Aparat sluchowy a praca na wysokości?

by Anonim
(gdzieś w Polsce)

Normy ostrości słuchu dla prac powyżej 3 metrów

Normy ostrości słuchu dla prac powyżej 3 metrów

Witam, od 3 lat pracuję dla zagranicznej firmy, przeszedłem tam badania wstępne i nie miałem przeciwwskazań do pracy, także do pracy na wysokości.

Od dziecka mam niedosłuch lewego ucha. Niedawno przeniesiono mnie do pracy w polskiego oddziału i w związku z tym poszedłem na badania okresowe w Polsce i
dostałem niezdolność do pracy.

Lekarz powiedział, że jak przyjdę z aparatem słuchowym to wtedy może zmienić decyzję. Postałem się o aparat i w aparacie słyszę uchem gorzej słyszącym z 5m. Jednak lekarz stwierdził, że mogę pracować jedynie do 3 metrów,

bo powyżej 3 metrów nie można pracować w aparacie (moim zdaniem nie jest to prawda) Do tego wcześniej nie zauważył, że na skierowaniu jest "Hałas" (głównie siedzę w biurze,

a czasem muszę wejść na halę gdzie może być hałas, ale głównie nie ma, więc nawet 1% czasu nie przebywam w hałasie) Więc znowu dostałem niezdolność do pracy.

@Moja odpowiedź
Poziomy wymagań dla narządu słuchu Wprawdzie wytyczne Krajowego Konsultanta Medycyny Pracy dopuszczają używanie aparatu słuchowego przy pracach na wysokości powyżej 3 metrów i trzeba spełniać tylko drugi poziom wymagań dla narządu słuchu /czyli minimum rozpoznawać szept z 3 metrów/ ale jest również zapis o tak zwanym słyszeniu kierunkowym, który być może był podstawą do dyskwalifikacji.

Pozostaje otwartym pytanie, czy idealny słuch jest niezbędny do prac na wysokości powyżej 3 metrów?

Być może do wykonywania samej pracy nie, ale do zrozumienia komend czy innych poleceń /szczególnie związanych z bezpieczeństwem pracy/ już TAK. Znam przypadek, że pracownik nie usłyszał ostrzeżenia /krzyku kolegów/ o spadającym ciężkim przedmiocie i zakończył na budowie swój żywot.

Oczywiście od tego orzeczenia lekarskiego można się odwołać do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, ale z dużym prawdopodobieństwem wynik zostanie podtrzymany.

Jak masz coś ciekawego do powiedzenia w temacie "Aparat słuchowy a praca na wysokości powyżej 3 metrów?" to zapraszam Cię gorąco do komentarza tego artykułu.

Autor odpowiedzi: Dariusz Kraśnicki z Wrocławia.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania wysokościowe.

Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad

Przeszukaj blogaZawsze najnowsze informacje dotyczące przepisów i badań okresowych pracowników, najczęściej w formie filmów instruktażowych w interpretacji doktora Dariusza Kraśnickiego z Wrocławia. Zapraszamy serdecznie.

Twój adres e-mail nie zostanie nigdy udostępniony nikomu innemu i służy wyłącznie do otrzymywania informacji z Naszego Serwisu. Możesz w razie czego wypisać się w każdej chwili.


Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.

Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.

Tutaj widoki na poczekalnię:

Poczekalnia Przychodni Medycyny Pracy