by Michał
(Wrocław)
Tryb odwołania od orzeczenia lekarskiego do celów Kodeksu pracy
Witam,
Wróciłem właśnie z kolejowego ośrodka medycyny pracy we Wrocławiu, gdzie miałem wstępne badania do pracy na stanowisku geodeta. Lekarz medycyny pracy bez żadnego badania (tylko na podstawie tego, że noszę okulary oraz po wcześniejszej wizycie u okulisty) stwierdził, że mogę pracować maks. do 3 m, gdyż "pewnie ma pan problem z równowagą".
W związku z tym dyskwalifikuje mnie to z pracy, gdyż jako geodeta często mam do czynienia z pracami na wysokościach (np. w budownictwie). Mam pytanie, czy gdyby napisać w orzeczeniu, że muszę podczas prac wysokościowych nosić soczewki kontaktowe, będę zgodnie z prawem mógł być dopuszczony do prac powyżej 3 m?
Dodam, że kilka miesięcy temu wykonałem badania medycyny pracy w WOMPie przy Oławskiej i warunek został spełniony z dopiskiem "praca na wysokościach w stabilnej korekcji oczu". Orzecznictwo w tym przypadku wydaje mi się skrajnie subiektywne.
Pozdrawiam
Michał
@Moja odpowiedź
Jedynym sensownym postępowaniem wydaje mi się odwołanie od tego orzeczenia lekarskiego, w trybie przewidzianym przez Kodeks pracy. Pertraktacje z tym lekarzem uważam za bezsensowne, a jeżeli badanie okulistyczne rzeczywiście zostało pobieżnie wykonane, to sprawa raczej pójdzie po myśli odwołującego się pracownika.
Trudno się nie zgodzić z subiektywnością tego orzecznictwa, ale teoretycznie zawsze się coś może zmienić w wyższej instancji.
Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad
gabinetk@gmail.com
Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.
Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.
Widok na moją Przychodnię.
Tutaj widoki na poczekalnię:
Lekarz uprawniony dr Dariusz Kraśnicki z Wrocławia
Poniżej zdjęcie zrobione przez moją Żonę: