Oświadczenie o niepełnosprawności oraz inwalidztwie pracownika ochrony
Późniejsze konsekwencje sfałszowania oświadczenia o inwalidztwie lub niepełnosprawności przez kwalifikowanego pracownika ochrony? W tym wideo opowiem Ci co nieco o roli oświadczenia, które składa kandydat lub pracownik ochrony podczas badań lekarskich
oświadczam, że:
1) nie jestem osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późniejszymi zmianami 2) nie posiadam orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy wydanego przez właściwy organ rentowy**).
No i co najważniejsze, że Jestem świadomy/ świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Dlaczego o tym Ci mówię: Otrzymałem już kilka zapytań z różnych prokuratur, czy dany delikwent złożył takie oświadczenie i co napisał.
Z treści pism wynikało, że jest to jakaś rozgrywka pomiędzy pracodawcą i jednocześnie zleceniobiorcą a zleceniodawcą danej usługi, czyli z reguły firmą państwową.
Ponieważ z reguły trudno doczepić się jakości wykonywanej usługi lub ceny, to sprawdzane są sprawy formalne, między innymi prawdziwość tego oświadczenia.
Tak więc przez przypadek możesz stać się ofiarą nieprawdziwego oświadczenia, które nieroztropnie sfałszowałeś czasem nawet w dobrej wierze.
Nadmieniam, że nigdzie w przepisach nie ma zakazu wykonywania zadań pracownika ochrony przez osoby niepełnosprawne, aczkolwiek lekarz w jakiś sposób weźmie ten fakt pod uwagę.
Orzeczenie o niezdolności do pracy wg punktu drugiego już Cię dyskwalifikuje.