Zasady badań lekarskich do ochrony Osób niepełnosprawnych

Jakie masz szansę na zostanie "ochroniarzem" jak wcześniej orzeczono Ci jakiś stopień niepełnosprawności. Czy przyznawać się do tego faktu?

W tym wideo odpowiem Ci na pytanie, czy mając stwierdzony stopień niepełnosprawności możesz zostać licencjonowanym pracownikiem ochrony?



Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z Wrocławia i przeczytam Ci zapytanie mojego widza.

Witam,widziałem pana filmik na temat badań pracowników ochrony. Czy w myśl nowych przepisów  osoba ubiegająca o wpis na kwalifikowanych pracowników ochrony i posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (np. 05R),  może uzyskać pozytywny wynik badania??

Jeśli na badaniu oświadczy, że go nie posiada, a w rzeczywistości posiada i to zataiła, jak można to egzekwować? Z góry dziękuje i pozdrawiam. Dla przypomnienia 05-R - oznacza upośledzenie narządu ruchu 




Odpowiadając na to pytanie.Teoretycznie w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. nigdzie nie pisze o niepełnosprawności, jako przeciwwskazaniu do tego zawodu,... ale  badanie odbywa się po złożeniu oświadczenia, że 

1) nie jesteś osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

 



2) nie posiadasz orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy wydanego przez właściwy organ rentowy*).

Jesteś świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Czyli po coś to oświadczenie jest potrzebne.


§ 2. 1. Badanie lekarskie obejmuje:1) ogólne badanie stanu zdrowia, w tym ocenę narządu słuchu i równowagi, układu krążenia, układu ruchu i układu nerwowego;

2) badania specjalistyczne:
a) okulistyczne, w zakresie oceny narządu wzroku,

 Tu sprawa prosta, bo ocenia to okulista.
b) psychiatryczne, w zakresie zaburzeń psychicznych,

Sprawę ocenia specjalista psychiatra według kolejnego rozporządzenia MZ. 

3) inne badania specjalistyczne i badania pomocnicze,w przypadku stwierdzenia przez lekarza uprawnionego,że są one niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o wpis lub posiadającej wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.






Czyli, jeżeli lekarz uprawniony stwierdzi, że twoje upośledzenie narządu ruchu, na które otrzymałeś stopień niepełnosprawności dyskwalifikuje Cię jako kwalifikowanego pracownika ochrony, to otrzymasz orzeczenie negatywne.


Jeżeli będzie ono wyjątkowo niewielkie, to masz pewne szanse na uzyskanie orzeczenia pozytywnego.

Aby zwiększyć swoje szanse, to proponuję przynieść lekarzowi jakąś opinię ortopedyczną lub neurologiczną dotyczącą twoich schorzeń. Na pewno ułatwi to jemu podjęcie właściwej decyzji. Ale tak naprawdę będzie ona możliwa dopiero po badaniu.

Co do zatajenia orzeczenia o niepełnosprawności.

Nie za bardzo wiem jakie konsekwencje prawne grożą z tego powodu, więc pytanie jest bardziej do prawnika niż lekarza.

...

Natomiast jeżeli masz taką wiedzę, to koniecznie skomentuj to  pod tym filmikiem wideo. Szczególnie jak jesteś osobą niepełnosprawną lub na rencie, która chce pracować w ochronie.


Nie jest tajemnicą, że część osób niepełnosprawnych lub rencistów szuka jakiegokolwiek zajęcia, a praca w ochronie pomimo, że nisko płatna jest jakimś rozwiązaniem.


Dlatego też będą one szukały sposobu na bagatelizowanie  swojego schorzenia przed lekarzem. Z drugiej strony lekarz musi poruszać się
w obrębie obowiązującego prawa i podjęcie pewnych decyzji zarówno po twojej myśli jak i negatywnych nie jest wcale takie łatwe jakby się komuś postronnemu wydawało. Szczególnie, że sprawa dotyczy pracy z bronią palną.

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.

Zarejestruj się już teraz do Dr Dariusza Kraśnickiego przez internet i skorzystaj z jego fachowych porad


Badania pracowników przeprowadzam w mojej Placówce na ulicy Kmicica1A w zachodniej części Wrocławia.

Sprawny dojazd autobusami 109, 148, 249, 609 i 129 z centrum miasta.

Widok na moją Przychodnię.

Tutaj widoki na poczekalnię:

Lekarz uprawniony dr Dariusz Kraśnicki z Wrocławia

Poniżej zdjęcie zrobione przez moją Żonę: